forum.owczarkibelgijskie.pl

Forum miłośników owczarków belgijskich
Teraz jest Pt 26 kwi, 2019 7:08

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn 11 sie, 2014 8:54 
Klasa Szczeniąt

Witajcie, Jestem Hania. Przedstawiam się w tym dziale, ponieważ od razu chciałam zadać pytanie odnośnie zakupu Malinois (mam nadzieje, że post będzie w odpowiednim miejscu)
Od bardzo dawna planowaliśmy z meżem zakup psa. Ja chciałam mieszańca ze schroniska, męża zawsze ciągnęło do ONka. I właściwie teraz nadarza się okazja, ponieważ będę na długim zwolnieniu i mogłabym zająć się opieką i "socjalizacją" psa. Jednakże, nasz znajomy weterynarz stanowczo odradził nam ONka ogólnie mówiąc, że rasa została przez człowieka zepsuta. Zaproponował z nam OBka, konkretnie malinoisa (maż chce psa krótkowłosego). Wszystko by nam pasowało: charakter, zachowanie. Tylko problem jest z hodowlami - bardzo mało w porównaniu do ONków na północy Polski.
Znalazłam ogłoszenie, które bardziej mi pasuje - cenowo- ale mam wątpliwość co do rasowości. Ojciec i matka OB-malina, ale dzieci metryki nie mają bo nie jest to hodowla tylko ot poprostu radosna twórczość (niespokrewnionych jak zaznaczyła właścicielka suczki) Malinek. Wiem co powiecie: nie ma papierka nie jest rasowy... Ale czy możecie mi po zdjeciu poprzeć że te szczeniaki mogą mieć rasowych rodziców? I jeszcze jedno - właścicielka zaproponowała potwierdzenie rasowości u weterynarza, bo rodzice mają wydane od weterynarza ksiażeczki (?) Co to wogóle jest i z czym to się je? Myślałam ze metryka to metryka, a nie jakieś książeczki. Powiem tylko, ze cena za szczeniaka bardzo śmieszna i odpowiadająca mi. Samo utrzymanie psa będzie mnie sporo kosztowało, więc chociaż na zakupie chciałam zaoszczędzic, ale mieć pieska o wyglądzie Malinki i o takim usposobieniu. Na początku wakacji wydałam znaczna kwotę na plac zabaw dla dzieci, nie planując zakupu psa i przy przebiegającym remoncie jest troszkę cieżko wysupłać kolejne 2000zł.
Link do ogłoszenia
http://alegratka.pl/ogloszenie/owczarek ... b7da5c4038
Proszę nie linczujcie mnie tylko poradźcie :)

PostNapisane: Pn 11 sie, 2014 11:24 
Klasa Pośrednia

Naprawdę opinia weterynarza według Ciebie może potwierdzić rasowość? Przecież nikt nie weryfikuje wiedzy weterynarza na temat ras i nie ma on obowiązku ich znać.
Książeczka zdrowia, to książeczka zdrowia, możesz tam sobie wpisać w rasie nawet jednorożca. Książeczka zawiera przede wszystkim to, co związane ze zdrowiem - szczepienia, zabiegi. Nie ma to żadnego związku z pochodzeniem psa.
Zastanawiam się, po co Wam pies... najwięcej zaoszczędzisz, jeśli odpuścisz sobie ten pomysł. A oszczędzanie na zakupie... no cóż, może się udać, a możesz nabyć psa z dysplazją, padaczką, czy inną chorobą, które generują koszty znacznie wyższe niż cena rasowego szczenięcia. Mając psa takie nieplanowane wydatki trzeba zawsze brać pod uwagę.
Nikt Ci tu nie wywróży skąd się wzięły te szczeniaki, równie dobrze ONkowa suka mogła być pokryta Fafikiem sąsiada i tyle.

Odsyłam także do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która obowiązuje od początku 2012 roku: źródło
Cytuj:
Złamanie wspomnianych zakazów jest wykroczeniem i podlega karze grzywny lub aresztu. Wykroczeniem jest jednak nie tylko sprzedaż, ale też kupno zwierzaka poza hodowlą i z niepewnego źródła - jeśli ktoś będzie chciał kupić psa lub kota, będzie musiał udać się po niego do legalnej hodowli lub do schroniska.

PostNapisane: Pn 11 sie, 2014 11:55 
Klasa Szczeniąt

To chyba sobie jednak podaruję....
Taki kubeł zimnej wody był mi potrzebny w moim zapaleniu na OB... :P
Właśnie nie dawało mi to spokoju, że weterynarz ma cos potwierdzać, to może być znajomek sprzedawcy.

A czy możecie mi podać jakieś sprawdzone hodowle na północy Polski (na PW. oczywiście)?

Dzięki za odpowiedź :)

PostNapisane: Pn 11 sie, 2014 17:32 
Klasa Championów

hmmmmm, a czy coś wiecie na temat maliniaków - to dość specyficzne typki ;-), a jeszcze w szczególności w Polsce głownie nastawione na ich użytkowość, czy jesteście pewni ze nie skrzywdzicie psa???

moze coś w typie rasy??? - na sos bywaja maliny http://bb.belgi.com.pl/index.php?page=B ... f459d37844

"Kupno psa może być jedyną okazją, kiedy człowiek może wybrać rodzinę."

Mordechai Siegal

PostNapisane: Pn 11 sie, 2014 20:27 
Klasa Szczeniąt

Co nieco wiem, pewnie więcej bym się dowiedziała na własnej skórze.
Wiem, że potrzebują dużo i często ruchu, wybiegania, ćwiczeń, które sprawią, że będą rozwijały się "umysłowo", zabawy z ludźmi i ich częstej obecności (jak najmniej samotności psa). Potrzebują jasnych zasad, konsekwencji, spokojnego i zrównoważonego traktowania, nauki przez nagradzanie. Oprócz tego oczywiście opieka weterynaryjna i specjalistyczna karma dla psów aktywnych. Pewnie parę rzeczy pominęłam, ale to tak ogólnie ujęte.

Gdybym tak wychowywała swoje starsze dziecko, pewnie teraz nie jeździłabym z nim po poradniach :P

Wszędzie czytam że nie jest to rasa dla kogoś kto nie miał z nią do czynienia, co uważam za totalny bezsens, bo kiedyś musi być ten pierwszy raz. A i każdy egzemplarz mimo, że z tej samej rasy, będzie się różnił od poprzedniego.

Nie wydaje mi się że skrzywdzilibyśmy takiego psa, co najwyżej, nie bylibyśmy idealni.
Ludzie trzymają takie psy w blokach i jakoś dają radę i nie koniecznie są nieszczęśliwe.

Szczerze mówiąc myślałam także o "jakimś" biedaku ze schroniska, lecz wolałabym psa młodego, który wychowa się od małego z dziećmi i nauczy rytmu naszego życia - łatwiej przyzwyczai, ale mam obawy, bo przy mieszańcu nigdy nie wiadomo "na co" wyrośnie.

PostNapisane: N 26 paź, 2014 16:54 
Klasa Szczeniąt

Pisząc o zakupie psa masz na myśli samca czy płeć obojętna. Pytam bo widziałem ogłoszenie sprzedaży półroczną,,panienki" z zarejestrowanej hodowli w przystępnej cenie. Problem tylko w tym że panienka ma nieodpowiednią fryzurę ale o wystawianiu nic nie pisałaś więc może wyjście pośrednie. Ja też się nad tym ogłoszeniem zastanawiałem ale u mnie jeszcze nie nadszedł odpowiedni czas.

PostNapisane: N 26 paź, 2014 19:47 
Klasa Championów

jest jeszcze problem...., gdzie jest zarejestrowana hodowla w Zk czy w całej masie dziwnych organizacji które za drobną połatą legalizacjują pseudohodowle

Mordechai Siegal

PostNapisane: N 2 lis, 2014 20:08 
Klasa Szczeniąt

Ta hodowla o której pisałem jest ok.Zarejestrowana w ZKwP, z okolic Poznania. Rodzice po wystawach w Polsce. Tylko jeden z przodków reproduktora był z długim włosem i dlatego u tej suni wyszedł jakiś włos pośredni. Jak ktoś nie myśli wystawiać to super pies za przystępną cenę.

PostNapisane: N 2 lis, 2014 21:38 
Klasa Championów

nie ma pojęcia włos pośredni - jest albo długi - tervik albo krótki - malina, czasem są słabo owłosione terviki albo maliny z bogatym podszerstkiem -

- jesli to jest hodowla o któej myślę to faktycznie reproduktor jest domieszką krwi terwików i ma on jak i jego ojciec piękną szatę

Mordechai Siegal

PostNapisane: Wt 4 lis, 2014 6:51 
Klasa Szczeniąt

To w tym przypadku jest maliniak z grzywką od tervika i dlatego, według hodowcy, na wystawach sunia kariery nie zrobi.
Już nie widzę tego ogłoszenia więc może być już nieaktualne.

Strefa czasowa: UTC + 1